News

The DD&TA Company recently returned from the West Coast Dance Explosion National Finals, where they won many awards, scholarships, and honors! National studio ranking was also done for each age division, and we are proud to announce that Dynamic is ranked in the top 6 in all four divisions!

 
 
SStorm_272846.JPG

MIni

1st Place Tap Large Group: "Prehistoric"

2nd Place Tap Large Group: "Robots"

1st Place Open Production: "Wild West"

1st Place Lyrical Small Group: "Second Hand White Baby Grand"

1st Place Open Large Group: "Thriller"

2nd Place Musical Theater Large Group: "Footloose"

Our highest scoring Mini routine was "Wild West", it was performed at the gala to compete for ranking and placed 3rd. 

 
SStorm_282134.JPG

junior

1st Place Tap Large Group: "Tom's Diner"

2nd Place Open Large Group: "Upon A Dream"

2nd Place Lyrical Small Group: "Elastic Heart"

1st Place Tap Small Group: "Din Daa Daa"

2nd Place Tap Line: "Swing Set"

2nd Place Lyrical Large Group: "Skyscraper"

Our highest scoring Junior routine was "Din Daa Daa", which ranked 6th at the gala.

 
SStorm_295015.JPG

teen

1st Place Open Line: "Out Of the Sand Dunes"

1st Place Lyrical Production: "Blown Away"

2nd Place Tap Small Group: "Treasure"

1st Place Tap Large Group: "Pompeii"

1st Place Open Production: "While You Slept In The Forest"

3rd Place Contemporary Line: "Colors"

2nd Place Jazz Line: "What You Came For"

1st Place Tap Production: "Scars To Your Beautiful"

Our highest scoring Teen routine was "Pompeii", which ranked 5th at the gala.

 
SStorm_303407.JPG

senior

1st Place Lyrical Duo: "When We Were Young"

2nd Place Lyrical Small Group: "Rise Up"

1st Place Musical Theater Large Group: "Master Of The House"

1st Place Contemporary Small Group: "Barton Hollow"

1st Place Lyrical Large Group: "Believe"

1st Place Musical Theater Small Group: "I Gotcha"

1st Place Lyrical Large Group: "With Or Without You"

Our highest scoring Senior routine was "Believe", which ranked 3rd at the gala.

 
SStorm_261263.JPG

elites

After a regional audition, elite dancers from each age group are selected. DD&TA was very proud to have 21 Elite Dancers to represent us at Nationals. 

Those dancers are:

Mini: Annelise Foley, Kendalyn Kissell, Brea Wagner, & Reece Zahler

Kendalyn Kissel was in the final top 10!

Junior: Maiya Carpenter, Kesley Fivey, Ryder Hettick, Gianna Liva, Kiersten Roth, Sadie Steilman, Olivia Stillwagon, & Aspynn Vetter.

Ryder Hettic was 2nd Runner-Up for Junior Male Elites, and Kesley Fivey was in the final top 10 for females!

Teen: Coby Cashell & Joscelyn Summers

Coby won the Teen Male Elite Dancer Title!!!

Senior: Chelbe Cashell, Hannah Colvin, Nikole Davison, Danielle deWolf, Maggie Joyce, Gabbie Parini, Lauren Sampson

Chelbe Cashell was in the final top 5!